PEDODONTİ

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)

Pediatrik Diş Hekimliği 0-12 yaşındaki bir çocukta dişlerin sağlıklı bakımı ve tedavisi ile ilgili diş hekimliği dalıdır.

Çocuk Diş Hekimliği Neden Önemlidir?

Diş hekimlerinden korkanların çoğu, çocukken diş hekimleriyle kötü deneyimler yaşayan çocuklardır. Çocuk doktorları, diğer diş hekimlerinden farklı olarak, çocukları ile iletişim kurmak üzere eğitilmiştir.

Kötü çocukluk deneyimleri dişçi korkusu yaratır. Çocukların diş tedavileri uzmanlar tarafından kötü tecrübelerin yaşanmasını engeller ve konforlu bir tedavi süreci sağlar. Çocuk ve doktor arasındaki iletişim başlangıçta kolaydır ve uzun vadede basit diş tedavisi ve önleyici tedbirler mümkündür. Çocuk doktorunun görevi, çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimini gözlemleyerek diş hekimine alışmasını sağlamaktır.

Bir çocuk doktoru ne yapar?

Pedodontsit diş tedavisini çocuklar için bir oyun haline getirir, diş fobisini (dişçi korkusunu) ortadan kaldırır, çürük risk gruplarını, aileleri ve çocukları belirleyerek bireysel önleme programları düzenler, çocukları ağızdan alınan ilaçlar ve diş hekimliği hakkında bilgilendirir ve alışkanlıklara, düzenlemelere, diş hekimliği kullanımına göre çocukların beslenmelerini düzenler. profilaktik kullanımlar ve diş çürüğü oluşmadan önce çocukların dişlerinin ve dişlerinin gelişiminin izlenmesi, süt ve daimi dişler Diş çürüğü restorasyonu veya endodontik tedavi gerçekleştirir. Kötü ağız alışkanlıklarını durdurmak için tedavi uygular. Çocuğunuzda diş yaralanması varsa (tırnak ısırmak, parmak emmek, kalem ısırmak vb.), gerektiğinde diş çekimi yapar.İlgili bakım ve tedaviyi sağlıyoruz.

Süt dişlerinin önemi :

Çocuklar için süt dişleri bir kılavuz görevi görür. Yerine koydukları daimi dişler için kapladıkları alanları korurlar ve kalıcı diş çıkarken onlara rehberlik ederler. Süt dişlerinin erken çekiminde bu doğal yer tutucu işlevini kaybeder. Bu nedenle çocuklarda süt dişlerinin gelişimini incelemek ve çekilmeleri gerekiyorsa zamanında müdahale etmek gerekir.

Klinik MMT ekibimiz olarak Çocuklara özel tasarlanmış tedavi odasında çocuklara yönelik geniş kapsamlı tedavilerimizi sunmaktayız

Görseller

Image
Image