DİŞ PROTEZİ

DİŞ PROTEZİ

Protez nedir?

Protezler, çeşitli nedenlerle tamamen veya kısmen kaybedilen veya korunamayan bir, birden fazla veya tüm dişlerin yerine yeni yapay dişlerin yerleştirilmesini içerir. Protezler genellikle iki temel akrilik bazlı materyalden, porselen ve akrilikten oluşur. Protez yapıldıktan sonra bir yandan estetik görünümün geri kazandırılması, diğer yandan doğru çiğneme ve konuşma gibi önemli fonksiyonların yerine getirilmesi önemlidir. Kaybedilen diş sayısına bağlı olarak iki farklı tasarımda protez oluşturulabilir

Bunlar hareketli bölümlü protezler (kısmi protezler) veya tam protezlerdir (tam protezler). Adından da anlaşılacağı gibi, hareketli bölümlü protezler sadece birkaç eksik diş için yapılır, ancak tam protez, ağızdaki tüm dişlerin proteze dönüştürülmesi ve değiştirilmesi anlamına gelir.. Üst çene protez genellikle damağa takılır ve emme etkisinden dolayı güvenli bir şekilde yapışır. Alt çenede ise konuşma bozukluğunu önlemek için protez U şeklindedir ve sadece diş eti ile etkileşime girer.

Sabit ve hareketli protezler

Dolgulu dişler ve hareketli protezler de eksik diş sayısı dikkate alınarak yapılması gereken seçimlerdir. Ağızda ne kadar çok diş eksikse bu hareketli protezin faydaları o kadar fazladır. Çıkarılabilir protezler, hastaların günlük olarak kolayca takıp çıkarabileceği ve her takma ve çıkarmada dikkatli olunması gereken modellerdir.

Protezler, bir diş eksikse genellikle önerilen çözümdür. Kron-köprü gibi yöntemler kullanılarak uygulanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi diş hekimi tarafından takılması gereken ve hareketli protez gibi hasta tarafından takıp çıkarılamayan bir protezdir. Bakımı kolay ve kullanışlıdır ancak birden fazla diş eksikliğinde kullanılamaz.

Protez kokusu nasıl giderilir?

Protez takmak genellikle orta derecede ağrılı bir işlemdir. Ancak hastalar için en büyük rahatsızlık protez kokusudur. Sentetik malzemelerden yapılan protezler, rahatsız edici sayılabilecek bir koku yayar. Protez diş kokusu nasıl giderilir gibi soruların cevabı doğru temizliktir. Protezlerinize önerilen şekilde bakım yapmak ve doğru diş macunu ve temizleyici kullanmak, protez kokusu sorununu kısa sürede çözmenize yardımcı olacaktır.

Protez Fiyatı?

Fiyatlandırma, protezlerle ilgili en sık sorulan sorulardan biridir. Protez diş yapısının fiyatı aslında birçok faktöre bağlıdır. Örneğin çene kemiği protez ile kullanıma uygun ise ek operasyon maliyetlerinden tasarruf sağlanabilir. Benzer şekilde, dünya çapında her biri kendi fiyatlandırma politikasına sahip takma diş üreten yüzlerce şirket var. Kaliteden ödün vermek istiyorsanız protez fiyatları düşüyor. Protez fiyatını etkileyen bir diğer faktör de doktorunuzun bilgi ve tecrübesine dayanarak istediği fiyattır. İşlemi profesyonel bir diş hekiminin yapmasını isterseniz Klinik MMT size yardımcı olabilir.

Görseller

Image
Image
Image